Джон Лінхард, автор статьи

Натисніть сюди, щоб прослухати аудіо 1031 епізоду.

Сьогодні ми знаходимо 2000-річний комп’ютер на дні океану.

Коледж інженерії Х’юстонського університету представляє цю серію про машини, які керують нашою цивілізацією, і людей, чия винахідливість створила їх. Незадовго до Великодня, у 1900 році шість грецьких бджолярів та їх екіпаж були збиті з курсу в Середземному морі, між островами Кітера та Крит. Вони кинули якір біля крихітного острова Антикітер, на південному сході від Кітери.

Тому, вони вирішили пірнути у ці незнайомі води, щоб побачити, чи можуть вони знайти губки. Що вони дійсно знайшли, так це сильно розкладений корпус старого корабля, що затонув близько 80 р. до н.е. — незадовго до Клеопатри та Імператорського Риму. Це були перші коли-небудь знайдені, античні уламки. Тому, грецький уряд відправив шукачів губок назад на воєнно-морський корабель. Вони занурились на 140 футів униз.

Події відбувалися ще до винайдення підводного апарату та резервуарів з киснем! Вони занурувались протягом року, достаючи статуї, амфори та інші товари. До того часу, коли вони закінчили роботу, один дайвер помер, а два стали каліками на все життя.

Коли газетні історії про знахідку перетворилися на вчорашні новини, вчені почали пильно стежити за одним предметом — сильно заржавілим набором мідних шестерень, що були укладені в дерев’яну рамку. Але у 1900 році ми ще не знали, як зберегти давню деревину, коли ми витягнули її з моря. Незабаром рамка зруйнувалася і розпалася.

Вони вирішили, що пристрій був свого роду навігаційною астролябією, а фрагменти повинні знаходитись у музеї. У 1973 році історик Єльського університету Дерек де Солла Прайс нарешті опублікував масштабну працю на 70 сторінок за цією темою. Після цього, увесь наш погляд на середземноморські технології мав змінитися. З матеріалів, які описують шестерні, бачимо, що це був невеликий планетарій, призначений для розрахунку і відображення положення сонця і місяця. Його складний зубчатий механізм був, по суті, складним розрахунковим пристроєм.

Щоб це дізнатись, де Солла Прайс використав різні інструменти: металургічні, радіологічні та інженерно-кінематичні. Диференційний зубчатий механізм у цьому старому пристрої нагадує мені класичний цикл передач Model T-Ford.

Зубці механізму мають трикутну форму. Це не дуже хороший дизайн. Історики знають, що перша зубчата передача була винайдена в елліністичній Північній Африці лише 200 років тому. Але вони давно припускали, що знання греків про шестерні були в основному теоретичними. Що ж, далеко не так! Нас знов надурили, оскільки оригінальних артефактів залишилось дуже мало.

Старі мідяні механізми давно заржавіли, розкиснули чи були використані повторно. Але героїчні, фабричні механізми роботи Управління суспільних робіт США та «Сучасних часів» Чарлі Чапліна були не такі сучасні, як колись здавалося. Тепер грандіозне чудо кінця 20 століття, комп’ютер, виявляється новим вином у дуже старій шкірі.