Елізабет Ф. Лофтус
________________________________________

Після сотні статей про терапію з відновлення пам’яті, можна було б подумати, що уже немає що сказати. Але стаття у листопаді 1997 року на головній сторінці в Нью-Йорк Таймс під заголовком «»Терапія пам’яті» призводить до судового процесу та великої компенсації » підтвердила, що дискусія щодо репресованої пам’яті відкрила нові записи (Belluck 1997).

У статті повідомляється про випадок Патрісії Бургус, сім’я якої отримала 10,6 мільйонів доларів, що є найбільшою компенсацією на сьогоднішній день у будь-якому судовому процесі, де були залучені фахівці у сфері психічного здоров’я у прищепленні помилкових спогадів у свідомості пацієнтів. Бургус була направлена до великої чиказької лікарні через важку післяпологову депресію. Бургус стверджувала, що, хоча вона проходила психофізіологічну терапію з 1986 по 1992 рр., вона переконана, що була частиною сатанинського культу, над нею знущалися численна кількість чоловіків, вона сама знущалась із власних дітей та  мала секс з Джоном Кеннеді. Наркотики та гіпноз допомогли їй «нагадати», що вона займалась канібалізмом. Дійшло до того,що чоловік приніс шматок м’яса для гамбургера з сімейного пікніка, і терапевти погодилися протестувати і перевірити чи це м’ясо людини.

Бургус була діагностована з множинним розладом особистості (МРО) і розвинула численні альтер-его (альтернативні особистості). Навіть сьогодні, Бургус  з труднощами пригадує їх, частково через те, що її терапевт плутав її особистості з особистостями інших пацієнтів.

На четвертий день засідання, в грудні 1996 р., Бургус намагалася пригадати своїх альтер-его, з допомогою адвоката, який її допитував (Бургус проти медичний центр Раш-Пресвітеріани-Сент-Люка):

Питання: Кого він попросив вийти?

Відповідь: Того, що маленький маленький.

П:дуже маленького чи просто маленького?

В: Мені шкода. Я заїкнулась. Просто маленького. Він — о, тільки секунда. Там було . . . щось, що називалось- дайте мені подумати — охоронець або — пізніше я дізналася, що це чиясь інша особистість, іншого пацієнта.

Q: Ах, він плутав особистостей інших з вашими?

A: Так.

Вона продовжувала пояснювати, що це сталось декілька разів за минулий місяць.

Потім вона розповіла про наступну незвичайну терапевтичну діяльність:

A: Ну, був випадок, коли він програвав мені запис з чужого сеансу, і це була жінка, яка розмовляла дитячим голосом. І пізніше, на сесії, яку я слухала, знову заговорила голосом, який я розпізнала на пристрої, і зрозумів, що це не я на стрічці.

Бургус зрештою зрозуміла, що у неї не було MPО. Вона не була дияволом і канібалом. Вона не знущалась над своїми маленькими дітьми, які також були госпіталізовані протягом майже трьох років, оскільки лікарі вважали, що її розлад може бути генетичним. Вона подала в суд на її колишніх терапевтів або на мозгових «хакерів», як їх називали у недавній п’єсі Нью-Йоркера (Andersen 1997). Справа була врегульована в день, коли судовий розгляд мав розпочатися, через шість років після подання позову, і через одинадцять років після того, як Бургус розпочав свою сумнівну терапію. З 10,6 мільйонів доларів медичний центр погодився сплатити близько 3 мільйонів доларів, а психіатри погодились оплатити решту.

Протягом декількох тижнів розгляду справи Бургус, з’явився ще один «перший» позов у довгій суперечці пов’язаній з репресованою пам’яттю. Федеральне журі присяжних у Х’юстоні, штат Техас, повернуло обвинувачувальний акт проти адміністратора та чотирьох працівників колишньої лікарні Glen в Spring Shadows. Кримінальні позови звинувачують фахівців у сфері психічного здоров’я (психологи, психіатри, психотерапевти) у перебільшенні діагнозів та завищенні необхідності дорогого лікування, щоб нечесно збирати страхові платежі.

Звинувачення полягали в тому, що професіонали переконували пацієнтів, що вони брали участь у сатанинських культах і що у них було MPО. За словами обвинувального висновку: «Всі подальші шахрайські дії були направлені на лікування пацієнтів із медичним страхуванням від МРО, захворювання нав’язане лікарями, які переконували пацієнтів, що ті брали участь сатаниських і культових обрядах, а самі в той час створювали фальшиві медичні записи, які обгрунтовували необхідність інтенсивного лікування».

Крім того, обвинувальний висновок стверджував, що обвинувачені «шахрайським шляхом викривали  заяви про сатанинські та культові дії пацієнтів, який вони лікували, застосовували нетрадиційні методи лікування, включаючи використання провідних або сугестивних питань під час терапії поки пацієнти були під гіпнозом; впливом препаратів або комбінації ліків, ізольовані від їх сімей, друзів та зовнішнього світу «. (Сполучені Штати проти Петерсона та ін., 8).

Хоча справа проти фахівців Spring Shadows Glen вважається першим федеральним обвинуваченням із заявами, коли терапевти вкарбовували фальшиві спогади пацієнтам, цивільна справа, подана сім’єю Бургус, йде за довгою низкою подібних справ.

Фонд «Синдром помилкової пам’яті» (ФСПП) опублікував результати своєї перевірки результатів останніх судових розслідувань проти терапевтів у грудні 1997 року інформаційний бюлетень.

Аналіз 105 позовів про зловживання службовим становищем, поданих колишніми пацієнтами проти їхніх терапевтів через нав’язування фальшивих спогадів, показав, що одна справа була виключена, сорок дві були вирішені позасудовими справами, п’ятдесят три тривають, і дев’ять — на розгляді. З випадків, які дійшли до суду, всі закінчилися вироком на користь позивача (пацієнта) проти відповідача (терапевта).

Деякі конкретні результати судового процесу були згадані на бічній панелі до результатів опитування: у 1994 році журі Пенсільванії було виділено 272 232 доларів на сімнадцятирічній Ніколь Альтхаус та її батьків. У двох окремих справах проти штату Міннесоти проти одного й того ж психіатра Віннете Хаммане було присуджено приблизно 2,6 мільйони доларів США (у 1995 році), а Елізабет Карлсон отримала 2,5 мільйони доларів США (у 1996 році) у справі проти психіатра, якого жінки звинувачували у використанні гіпнозу, керованих образів, натрію аміталю, та інші методи, щоб змусити їх розвивати хибні спогади про сексуальне та ритуальне знущання у дитинстві. У 1997 році журі присяжних Техасу було присуджено 5,8 мільйонів доларів для Лінни Карл, яка стверджувала, що їй було неправильно діагностовано МРО з п’ятьма сотнями змін та лікування від сатанинських ритуальних нахилів.

Що ми можемо очікувати в найближчі роки? По-перше, буде більше цивільних справ, оскільки колись зруйновані сім’ї об’єднуються. Що стосується кримінальних обвинувальних вироків, важко знати, чи з’явиться більше. Одна організація, до якої належить принаймні один з обвинувачених терапевтів, Міжнародне товариство з вивчення дисоціації (ISSD) випустила прес-реліз, заперечуючи кримінальні справи та вимагаючи фінансової допомоги для захисту. ISSD зазначили, що розвиток законодавства може мати приголомшливий вплив на надання медичних послуг у Сполучених Штатах. Організація також зазначила, що судове переслідування за звинуваченнями такого роду показує, що «федеральний уряд вказує на їхню готовність встановлювати стандарти для діагностики та лікування», і що уряд вирішив, що фахівці, які беруть участь, «навмисне нав’язували хибні спогади» і «здавалося б, вирішили, що спогади пацієнтів були не точні «.

ISSD також запропонував читачам свого випуску новин уявити, коли сценарій криміналізації буде узагальнено для інших пацієнтів та інших професіоналів: «Чи буде пацієнт, який не задоволений результатами будь-якої форми терапії, стверджувати, що було здійснено цілеспрямовану кримінальну шахрайську терапію і чи погроза терапевту обвинуваченнями? Чи буде уряд зараз прагнути кинути до в’язниці лікарів, які лікують пацієнтів і стверджують про вплив Агента Оранж (суміш синтетично синтезованих дефоліантів та гербіцидів), синдрому війни у Перській затоці, не знаючи про вплив радіаційних випробувань уряду чи інших подій, які уряд не бажає визнати? Чи зможуть психіатри ризикувати перспективою ув’язнення, лікуючи травмованих бойовими діями, причини  психічних проблем яких уряд воліє заперечувати? Чи буде фізіолог засуджений, якщо він діагностував проблеми з травленням в пацієнта з серцевим нападом? Якщо такі речі стаються, то які професіонали в своєму розумі захочуть працювати в сфері охорони здоров’я?»

Зрозуміло, що деякі терапевти бояться самої перспектива, не кажучи вже про реальність кримінального переслідування, і заходів, вжитих для того, щоб це не повторилося. Час покаже.

Проблеми, з якими наше суспільство змушене зіткнутися щодо контроверсійності підходу до репресованої пам’яті, змінилися певною мірою, але вони все ще не вирішені.

У порівнянні з початком 1990-х років, кількість випадків звинувачення людей у приватних установах зменшується, виходячи із тверджень про масові репресії та відновлення зловживань. Існує більше випадків того, як люди звинувачують своїх колишніх терапевтів у встановленні помилкових діагнозів. Існує перспектива кримінального переслідування на підставі шахрайської практики. Але чи можемо ми уникнути цю суперечку зараз? Є ще сотні, можливо тисячі сімей, які були спустошені діагнозами щодо пригніченої пам’яті. Батьки  похилого віку мають одне-єдине бажання в житті — просто бути возз’єднанням з їхніми дітьми. Є талановиті фахівці в галузі психічного здоров’я, діяльність яких заплямована цією суперечкою. І є по-справжньому травмовані пацієнти, які мали неприємний досвід у цьому напливі нестабільних, нереалістичних та жахливих звинувачень.

Ще дуже багато має бути зроблено, щоб вирішити ці проблеми і розв’язати конфлікт.