Цей пост з’явився в результаті розмови між Майком Хулме, Брігіттою Нерліх та Уореном Пірсом. 

Деталі розмови також доступні у PDF-форматі.

Останнім часом виникло багато розмов про так звану «паузу» чи «перерву» в глобальному потеплінні. Деякі стверджують, що це створює серйозний виклик вкоренілій  кліматичній науці і може підірвати її теорії та прогнози. Інші бачать це лише як виклик тим, хто не вміє читати графіки. Інші стверджують, що це справді створює певні труднощі для науки про клімат, які, можуть значно покращити свою теорію та прогнози. Деякі вчені, що належать до останньої групи, намагаються дати пояснення цій очевидній перерві, і в процесах вони використовували очевидно новий термін, намагаючись уточнити свою позицію: «глобальне нагрівання».

У цій публікації ми обговорюємо, як глобальне нагрівання використовується в порівнянні з глобальним потеплінням; ми подивимося на його семантичну історію, і розглянемо комунікативні проблеми, які воно може спричинити, і плутанину до якої воно може призвести.

Пояснення перерви.

Одна з найбільш відомих статей, де використовують нову фразу, було опубліковано в грудні 2013 року Тренбертом і Фасулло під назвою «Очевидна перерва в глобальному потеплінні?» Автори віддають перевагу «глобальному нагріванню» як «більш науково обгрунтовану» головну характеристику впливу людини на клімат Землі, що розкриває парадокс планети, яка нагрівається, але не відображає практично атмосферне потепління на поверхні через те, що поглинання глибоким океаном.

Автори запитують:

«Чи було глобальне потепління призупинене? Чи цілком очікується, що природна мінливість зростає і може відтягнути потепління на неділька десятиліть? »

Частково відповідь залежить від того, що ми маємо на увазі під «глобальним потеплінням». Для багатьох це означає, що глобальна середня температура зростає. Але для антропогенної зміни клімату це означає зміну клімату, що виникає внаслідок усіх видів діяльності людини, і зараз добре відомо, що найбільше вплив має зміна атмосферного складу, що перешкоджає природному потоку енергії через кліматичну систему. Найбільший ефект набуває збільшення вмісту вуглекислого газу в атмосфері, оскільки двоокис вуглецю є парниковим газом. Це явище вчені називають «радіаційним натиском».

Передіндустріальні значення оцінюються в середньому близько 280 ppmv (частин на мільйон за обсягом), але показники в 2013 році перевищили 400 ppmv, що на 43% більше, головним чином, від спалювання викопного палива. Кілька інших парникових газів (метан, оксид азоту та хлорфторуглеродів) також збільшилися як результат різних видів діяльності людини, тоді як крихітні частинки (аерозолі) в атмосфері можуть викликати одночасне потепління шляхом поглинання випромінювання або охолодження шляхом розсіювання та відбиття випромінювання назад у космос. Результат — позитивний (нижчий) енергетичний дисбаланс у верхній частині атмосфери. У цьому сенсі «глобальне потепління» дійсно означає глобальне нагрівання. Підвищення глобальної середньої температури є лише одним проявом ефектів. Аналіз у цій статті не припускає те, що глобальне потепління зникне; навпаки, воно дуже живе, але проявляється дещо іншим способом, ніж просте збільшення світової середньої температури поверхні .

Ми не пам’ятаємо, як хтось колись використовував термін «глобальне опалення» або говорив про нього публічно до 2013 року, але це не означає, що ніхто цього не робив. Тому ми почали перевіряти випадки використання терміну глобального потепління та глобального нагрівання з плином часу.

Глобальне потепління

Здається, згідно з Оксфордським англійським словником, «глобальне потепління» вперше було використано в 1952 році. «Сан-Антоніо (штат Техас) Експрес 28 квітня 2/5. Вчені, які вивчають тенденції глобального потепління, вказують, що не було помічено жодного айсберга в минулому році на південь від 46 меридіану. «Це перше використання терміну в журналі Science з’явилося в червні 1971 року. З того часу він став домінуючим терміном у дебатах з питань зміни клімату, особливо в США.

Згідно з найбільш авторитетним джерелом державної англійської мови, Оксфордським словником (3-е видання, 2009), «глобальне потепління» означає:

довгострокове поступове збільшення температури земної атмосфери та океанів, яке, як правило, вважається відбувається в даний час, і є пов’язаним з побічними ефектами недавньої діяльності людини, такими як збільшення виробництва парникових газів.

Проте, дослідники клімату використовували цю фразу в більш обмеженому значенні яке означає: зростання глобальної середньої температури поверхневого повітря або «середньої температури планети» (за П.Брокером). Отже, може бути різниця між загальним (і популярним) розумінням глобального потепління в широкому сенсі, оскільки це стосується загального потепління Землі в атмосфері та океанах (що можна назвати «глобальним потеплінням 1») та більш конкретним науковим використанням глобального потепління у вузькому значенні потепління температури повітря на поверхні (що можна назвати глобальним потеплінням 2), що може призвести до плутанини.

Глобальне потепління 1, широке значення (за словником) — відноситься до потепління всієї системи Землі: атмосфери, кріосфери та океанів

Глобальне потепління 2, вузьке значення (за Брокером та іншою кліматологічною літературою) — це потепління глобальної середньої температури поверхні повітря; відноситься до найнижчої частини атмосферного прикордонного шару

Більш вузьке наукове значення привернуло увагу до політичних дискурсів щодо обмеження глобального потепління до 2 градусів, визначення рівня вуглецю та ін. (Цікаво, що вчений Віглі (1981) в короткому коментарі в одному з наукових журналів звернув увагу на небезпеку зосередження уваги на температурі поверхневого повітря, а не на повному вміщенні атмосферного тепла (він не згадав про нагрівання океану).

Глобальна спека

У Оксфордському словнику  немає визначення терміну «глобальна спека», але, коли ми перевірили базу даних Lexis Nexis News, ми знайшли перше використання в 1975 році з журналу Chemical Week (Hester, 1975) в контексті обговорення «ракетного палива»:

Глобальне нагрівання, пояснює Раманатхан, буде результатом «парникового ефекту», в якому фторвуглеці можуть поглинати сонячне випромінювання, але не дозволяють теплу вирватися назад у космос. Багато вчених побоюються, що атмосферне збільшення викидів двоокисного вуглецю у світовій промисловості також може призвести до несподіваного нагрівання Землі тим самим процесом.

Останні підтверджені використання Lexis Nexis відносяться до газети Trenberth та Fasullo (але фраза глобальна спека також використовується в Австралії в контексті останньої хвилі нагрівання). У період з 1975 по теперішній час термін » глобальна спека » було використано 392 рази в новинах, а глобальне потепління було використано більш ніж у три рази більше разів на минулого тижня. Проте, здається, очевидно, що спочатку терміни глобальне нагрівання та глобальне потепління були квазісинонімами, але в кінцевому підсумку виграло глобальне потепління.

Як показує публікація в блозі Ендрю Ревкина «Dot Earth», глобальне нагрівання все ще використовувалося як квазісинонім глобального потепління в 2008 році. Ревкин новадить для прикладу цитату з інтерв’ю 2006 року Джеймса Лавлока, який сказав: «Потепління — це щось таке затишне та зручне. Ви думаєте про гарну ковдру в холодну зимовий день. Нагрівання — це те,  чого ви хочете уникнути.Однак глобальне нагрівання використовується тут, щоб підкреслити небезпеку глобального потепління. Це можна розглядати як більш сильний або гіперболічний сенс глобального потепління.

Цікаво, що ми знайшли посилання на пост 2008 року в Tumblr 2013 від Ревкина, який висвітлює останній графік NOAA, що стосується «глобального нагрівання». Тут ми знаходимо застосування сучасної фрази деякими кліматологами, які в даний час починають поширюватися більш широко, а саме про те, що викиди парникових газів впливають на енергетику всієї системи Землі.

Це означає, що існує три значення глобального опалення: «глобальне нагрівання 1» — як ранній синонім глобального потепління; «глобальне нагрівання 2» як більш виразне значення глобального потепління, висвітлюючи реальний (небезпечний) сенс глобального потепління; і «глобальне нагрівання 3», що стосується іншого (більш «науково обгрунтованого») опису впливу людини на клімат Землі, який враховує вміст тепла в океані, плавлення криосфери та ін., а також атмосферну температуру.

Глобальне нагрівання 1 — ранній синонім глобального потепління

Глобальне нагрівання 2 — виразне або сильне значення глобального потепління

Глобальне нагрівання 3 — нове використання фрази в контексті дебатів «перерви». По суті нове ім’я для глобального потепління 1.

Що означає «глобальне потепління» і чи потрібно нам «глобальне нагрівання»?

Отримавши різноманітні значення «глобального потепління» та «глобального нагрівання», стає зрозумілим, що дебати про так звану «паузу» в глобальному потеплінні, здається, працюють лише в контексті обговорень «глобального потепління» 2 (або потепління температури поверхні повітря), а не «глобальне потепління 1» (або загальне потепління системи). Щоб пояснити очевидну «паузу» в «глобальному потеплінні 2», вчені зараз шукають фразу з більш поширеним значенням. Оскільки «глобальне потепління 1» не є поточним використанням, вони пропонують «глобальне нагрівання 3» як «реальне» значення глобального потепління. Наукові пояснення паузи тепер спираються на нові дані, що охоплюють всю систему, включаючи температуру океану на різній глибині, енергію, необхідну для плавлення льоду тощо.

Є кілька труднощів, пов’язаних із появою глобального нагрівання, такі  як спроба пояснити недавні наукові уявлення про зміну клімату:

(1) У цілому у нас є рецепт для плутанини, між «глобальним потеплінням 1» (загальне потепління системи) та «глобальним потеплінням 2» (глобальне потепління повітря), а також між «глобальним нагріванням 1» (як синонім «глобального потепління» 1 «),» глобальне нагрівання 2 «- більш рефлексивний спосіб говорити про» глобальне потепління 1 «та» глобальне нагрівання 3 » як більш впливовий спосіб говорити про проблему, запропоновано замінити на » глобальне потепління 2 «. Проблема для коментаторів кліматичних змін подвоїться: пояснити різницю між широким змістом глобального потепління і обмежувальним сенсом глобального потепління і потребою в новому терміні (глобальне потепління) для більш широкого сенсу.

(2) Ще одна проблема полягає в тому, що хто був уважним до публікацій щодо проблеми глобального потепління розуміють проблему глобальної температури поверхні через призму науки і мови (глобальне потепління 2). Обговорення політики  2 градусів, популярні книги про 6 градусів, популярне гасло «пом’якшити для 2, адаптуватися до 4» і річних прес-релізів, які розповідають нам глобальної температури повітря протягом року, все подається в цьому популярному розумінні зміни клімату. Якщо тепер вчені говорять , що насправді важливим є  кількість тепла (енергії) накопичена у всій системі, а не тільки глобальна температура поверхні, то, ймовірно, буде порушено суспільне розуміння глобального потепління.

(3) Кліматична політика, до сих пір, були побудована навколо вимірювань глобального потепління 2 (отримана в основному з наземних і морських поверхневих термометрів) і тим не менш в даний час передбачається опирання на наукові ідеї в глобальному потеплінні 1 / глобальному потеплінні 3. Науково , базова фізика, пов’язана з парниковим ефектом, може не змінитися. Можна також поставити запитання стосовно того, чому глобальне потепління у будь-якому разі трактувалось як застережливий захід. Чи було це через обмеження того, що саме вчені мали змогу вимірювати в той час? Чи було це через наукове спілкування, адже ми розуміємо температуру повітря краще енергетичного змісту (мови фізичної системи)? Чи було це методом полегшення мети політики 2 градусів? Швидше за все, це було всі  три варіанти разом, тому перехід до глобального нагрівання може стати проблематичним.

Примітка: ми використовуємо визначення з Оксфордського словника  в цьому пості , але в ході дослідження з’ясувалося, що визначення глобального потепління суттєво різняться між словниками. Ми будемо розглядати це питання в майбутньому пості.

[Ці повідомлення в блозі не тільки пов’язані з роботою, що проводиться в рамках Leverhulme Making Science Public програми, але і з систематичним  вивченням зміни клімату, складною соціальною проблемою за підтримки ESRC]